Nauka

Matematyka na maturze – o czym warto wiedzieć?

Matematyka na maturze – o czym warto wiedzieć?

Od kilku lat żaden maturzysta, chce czy nie chce, nie uniknie zmierzenia się z matematyką na egzaminie dojrzałości. Nie jest to dobra wiadomość dla uczniów, którzy nie najlepiej odnajdują się w świecie nauk ścisłych. Jednocześnie nie musi to oznaczać, że matematyka jest przeszkodą nie do przejścia. Nie zaszkodzi przy tym uzmysłowić sobie jakie problemy wiążą się z egzaminem z tego przedmiotu.

Systematyczne przygotowania

Przygotowując się do matura matematyka lepiej nie liczyć na łut szczęścia. Oczywiste, że pewniejsi siebie na salę egzaminacyjną wkroczymy, gdy solidnie się do przedmiotu przygotujemy. Ważna jest więc głównie systematyczność – w okresie poprzedzającym maturę próbujmy codziennie rozwiązać kilka zadań. Wskazane jest także wracanie do „zaliczonych” już zadań, by dokładniej pojąć sposób ich rozwiązania i odświeżyć wiedzę na ten temat. Podczas prowadzonych w zaciszu domowym przygotowań nie załamujmy się, gdy coś nam nie wychodzi. Zawsze przecież można liczyć, że nasz nauczyciel pomoże w rozwiązaniu problemu. Trzeba jedynie mieć chęć i odwagę by zwrócić się do niego o poradę

Trochę łatwiej

Przygotowania do egzaminu dojrzałości z matematyki najlepiej rozpocząć od przestudiowania informatorów przygotowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Tam znajdziemy m.in. założenia podstawy programowej, która od czasu do czasu może być zmieniana. Pocieszające, że np. w 2015 te wymagania zostały nieznacznie obniżone. M.in. w przypadku egzaminu na poziomie podstawowym zrezygnowano z zadań obliczania wartości bezwzględnej, z wielomianów i funkcji wymiernych czy równania okręgu. Z drugiej strony, do podstawy programowej dodano np. błąd bezwzględny i błąd względny przybliżenia. Zapoznanie się z materiałami CKE daje jeszcze jedną korzyść – w informatorze znajdziemy bowiem zadania treningowe, które pomogą nam w skuteczniejszym przygotowaniu się do egzaminu.

Trochę liczb

Czas trwania egzaminu maturalnego z matematyki wynosi 170 minut dla uczniów mierzących się z zadaniami na poziomie podstawowym i 180 minut dla abiturientów zdających na poziomie rozszerzonym. Egzamin składa się z ponad dwudziestu zadań zamkniętych oraz około dziesięciu zadań otwartych. Rozwiązując bezbłędnie wszystkie zadania możemy liczyć na zdobycie 50 punktów. Należy przy tym pamiętać, i jest to pocieszające, że aby zdać maturę z matematyki wystarczy uzyskanie 30% punktów.

 Pomoce

Do dyspozycji uczniów podczas egzaminu będą tablice maturalne, stanowiące czasami bardzo cenną pomoc przy rozwiązywaniu zadań. Należy zaopatrzyć się w długopis z czarnym tuszem. Nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z prostych kalkulatorów, linijek czy cyrkli. W razie totalnej niemocy na pomoc może też przyjść… los. Dzieje się tak w przypadku zadań z części pytań zamkniętych. Pamiętajmy, by w sytuacji gdy nie znamy odpowiedzi, zaznaczać jakąkolwiek z sugerowanych propozycji. Rachunek prawdopodobieństwa wskazuje, że szansa na trafienie w prawidłową odpowiedź wynosi wtedy aż 25%!

 Bez paniki i pośpiechu

Jak zawsze w sytuacjach stresujących musimy się liczyć, że ogarną nas podczas egzaminu chwile zwątpienia, łatwo również o proste pomyłki. Dlatego pamiętajmy o wnikliwym czytaniu zadań i zawartych w nich poleceń. Próbujmy również na początku próby rozwiązać te zadania, które wydają się nam najprostsze. Do tych, które na pierwszy rzut oka wydają się trudniejsze, wrócimy po uspokojeniu się pierwszych nerwów – wtedy również one mogą okazać się łatwiejsze.

Share This:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>